Make your own free website on Tripod.com
ÖZELLİKLERİ
 
Angora Tavşanları tarihte ilk defa imparatorların ve kralların evcil hayvanları olarak baş göstermişlerdir. Uzun tüyleri ile Ankara Kedisi ve Ankara Keçisini andıran Ankara Tavşanının Anavatanı Türkiye/Ankara olduğu bilinmektedir. Değişik kaynaklara göre, 1700 lü yıllarda Fransa Kraliçesine hediye olarak gönderildiği, Nachtsheim’e göre ise 1723 yılında Karadeniz kıyısından Fransa ve oradan da İngiltere’ye götürülerek ıslah edildiği belirtilmektedir. Ankara Tavşanı, yıllardan sonra Anavatanı’na Kırşehir’li bir gurbetçi sayesinde dönmüştür. Adının “Ankara Tavşanı” olmasından etkilendiği için Almanya’dan kesin dönüş yaparken yanında getirdiği Ankara Tavşanları ilk damızlık çekirdekleri oluşturmuştur. Bundan sonra Ankara Tavukçuluk Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünde, TÜBİTAK destekli proje için Fransa’dan 62 adet Ankara Tavşanı getirilmiştir.

Kökeni Ankara kenti ve yöresi olmasına karşın, Türkiye’de Ankara tavşanı yeni yeni yaygınlaşmaktadır. Buna karşın dünyada Ankara tavşanı yetiştiriciliği hızla artmaktadır. Özellikle Çin, Fransa, Macaristan, Çekoslovakya, Arjantin, Şili, Brezilya tavşan yünü üreten başlıca ülkelerdir.

Ankara Tavşanı Çeşitleri: Verim özelliklerine göre uzun tüylü tavşanlar sınıfında bulunan Ankara Tavşanı, yetiştirildiği ülkenin iklim koşulları ve verim özelliklerine göre seleksiyon yapılarak değişik tipleri elde edilmiştir. Bunlardan en tanınmışları:

a- Fransız Angorası
b- Alman Angorası
c- İngiliz Angorası
d- Giant Angorası
e- Satin Angorası


Ankara tavşanının siyah, mavi, sarı, gri, kahverengi gibi 12 değişik rengi vardır. Ama en çok tercih edileni albino olan beyaz Ankara tavşanıdır. Diğer renkler içinde en önemlileri siyah, mavi, sarı, gri, kahverengi olanlardır. Beyaz olanların tüyleri sık, ipek gibi ince ve uzundur.